Office of the Registrar - California Institute of Technology Student Affairs - California Institute of Technology

COURSE SCHEDULE
FA 2013-14
 
Key to Abbreviations Printable PDF Version of Schedule
DEPARTMENTS

Aerospace (Ae) English (En)
Anthropology (An) English as a Second Language (ESL)
Applied & Computational Math (ACM) Environmental Science & Engineering (ESE)
Applied Mechanics (AM) Freshman Seminars (FS)
Applied Physics (APh) Geology (Ge)
Art History (Art) History (H)
Astrophysics (Ay) History and Philosophy of Science (HPS)
Biochemistry & Molecular Biophysics (BMB) Humanities (Hum)
Bioengineering (BE) Languages (L)
Biology (Bi) Law (Law)
Business Economics & Management (BEM) Materials Science (MS)
Chemical Engineering (ChE) Mathematics (Ma)
Chemistry (Ch) Mechanical Engineering (ME)
Civil Engineering (CE) Music (Mu)
Computation & Neural Sys (CNS) Performance and Activities (PA)
Computer Science (CS) Philosophy (Pl)
Control & Dynamical Systems (CDS) Physical Education (PE)
Economics (Ec) Physics (Ph)
Electrical Engineering (EE) Political Science (PS)
Energy Science and Technology (EST) Psychology (Psy)
Engineering (E)

Social Science (SS)

Study Abroad (SA)

Writing (Wr)

COURSES
_____________________________________________________________________________________________
.
AEROSPACE [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ae 100 + Research in Aerospace
01 Culick, F A A PASS-FAIL
02 McKeon, B A A PASS-FAIL
03 Dabiri, J A A PASS-FAIL
04 Leonard, A A A PASS-FAIL
05 Pellegrino, S A A PASS-FAIL
06 Blanquart, G A A PASS-FAIL
07 Shepherd, J A A PASS-FAIL
08 Gharib, M A A PASS-FAIL
09 Meiron, D A A PASS-FAIL

Ae/APh/CE/ME  101A
3-0-6 Fluid Mechanics
01 Colonius, T MWF 10:00 - 10:55 206 TOM  

Ae/AM/CE/ME  102A
3-0-6 Mechanics of Structures and Solids
taught concurrently with Ae/ME 160A
01 Kochmann, D TR 14:30 - 15:55 101 GUG LETTER

Ae/APh 104A 3-0-6 Experimental Methods
01 McKeon, B TR 10:30 - 11:55 202 GUG  

Ae 105A 3-0-6 Aerospace Engineering
01 Davis, G / Freeman, A /  TR 16:00 - 17:25 306 FIR LETTER
Baker, J LETTER

Ae 121A 3-0-6 Space Propulsion
01 Polk, J OM,T 13:00 - 13:55 306 FIR  

Ae 150A 1-0-0 Aerospace Engineering Seminar
01 McKeon, B M 13:00 - 13:55 101 GUG PASS-FAIL

EE/Ae 157A 3-0-6 Introduction to the Physics of Remote Sensing
01 van Zyl, J M 14:30 - 15:55 104 WAT  
R 13:00 - 14:25 104 WAT  

Ae/Ge/ME 160A 3-0-6 Continuum Mechanics of Fluids and Solids
updated class time
01 Kochmann, D TR 14:30 - 15:55 101 GUG LETTER

Ae 200 + Advanced Research in Aerospace
01 Bhattacharya, K A A PASS-FAIL
02 McKeon, B A A PASS-FAIL
03 Blake, G A A PASS-FAIL
04 Dimotakis, P A A PASS-FAIL
05 Gharib, M A A PASS-FAIL
06 Hornung, H A A PASS-FAIL
07 Leonard, A A A PASS-FAIL
08 Daraio, C A A PASS-FAIL
09 Ortiz, M A A PASS-FAIL
10 Pellegrino, S A A PASS-FAIL
11 Pullin, D A A PASS-FAIL
12 Ravichandran, G A A PASS-FAIL
13 Rosakis, A A A PASS-FAIL
14 Dabiri, J A A PASS-FAIL
15 Colonius, T A A PASS-FAIL
16 Shepherd, J A A PASS-FAIL
17 Blanquart, G A A PASS-FAIL
18 Lapusta, N A A PASS-FAIL
19 Troian, S A A PASS-FAIL
20 Schneider, T A A PASS-FAIL
21 Greer, J A A PASS-FAIL
22 Andrade, J A A PASS-FAIL
23 Kochmann, D A A PASS-FAIL
24 Gurnis, M A A PASS-FAIL
25 Minnich, A A A PASS-FAIL
26 Johnson, J A A PASS-FAIL

Ae 201A 3-0-6 Advanced Fluid Mechanics
01 Pullin, D TR 09:00 - 10:25 306 FIR  

Ae 208A 1-0-0 GALCIT Colloquium
01 Dabiri, J / Kochmann, D F 15:00 - 15:55 101 GUG PASS-FAIL

Ae/AM/MS/ME  213
3-0-6 Mechanics and Materials Aspects of Fracture
01 Gdoutos, E OM,T 14:00 - 14:55 306 FIR  

Ae 240 + Special Topics in Fluid Mechanics
01 McKeon, B A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
ANTHROPOLOGY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

An 097 + Undergraduate Research
01 Staff A A PASS-FAIL

H/An 123 3-0-6 Anthropological Demography
Open by lottery only - See REGIS home page for details  // Maximum  enrollment: 15 students
01 Jennings, J TR 14:30 - 15:55 110 STL LETTER
_____________________________________________________________________________________________
.
APPLIED & COMPUTATIONAL MATH [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

ACM095A 4-0-8 Introductory Methods of Applied Mathematics
01 Pierce, N MWF 11:00 - 11:55 119 KRK  
W 09:00 - 09:55 314 ANB  
02 Pierce, N MWF 11:00 - 11:55 119 KRK  
R 16:00 - 16:55 119 DWN  
03 Pierce, N MWF 11:00 - 11:55 119 KRK  
R 09:00 - 09:55 House STL  
04 Pierce, N MWF 11:00 - 11:55 119 KRK  
W 15:00 - 15:55 103 DWN  
05 Pierce, N MWF 11:00 - 11:55 119 KRK  
T 11:00 - 11:55 11 DWN  
06 Pierce, N MWF 11:00 - 11:55 119 KRK  
T 13:00 - 13:55 57 BRG  
07 Pierce, N MWF 11:00 - 11:55 119 KRK  
W 19:00 - 19:55 102 STL  
08 Pierce, N MWF 11:00 - 11:55 119 KRK  
M 14:00 - 14:55 House STL  
09 Pierce, N MWF 11:00 - 11:55 119 KRK  
T 14:00 - 14:55 House STL  
10 Pierce, N MWF 11:00 - 11:55 119 KRK  
W 13:00 - 13:55 107 ANB  
11 Pierce, N MWF 11:00 - 11:55 119 KRK  
W 19:00 - 19:55 102 STL  
12 Pierce, N MWF 11:00 - 11:55 119 KRK  

ACM100A 4-0-8 Introductory Methods of Applied Mathematics
01 Pierce, N MWF 11:00 - 11:55 119 KRK  
W 09:00 - 09:55 314 ANB  
02 Pierce, N MWF 11:00 - 11:55 119 KRK  
R 16:00 - 16:55 119 DWN  
03 Pierce, N MWF 11:00 - 11:55 119 KRK  
R 09:00 - 09:55 House STL  
04 Pierce, N MWF 11:00 - 11:55 119 KRK  
W 15:00 - 15:55 103 DWN  
05 Pierce, N MWF 11:00 - 11:55 119 KRK  
T 11:00 - 11:55 11 DWN  
06 Pierce, N MWF 11:00 - 11:55 119 KRK  
T 13:00 - 13:55 57 BRG  
07 Pierce, N MWF 11:00 - 11:55 119 KRK  
W 19:00 - 19:55 102 STL  
08 Pierce, N MWF 11:00 - 11:55 119 KRK  
M 14:00 - 14:55 House STL  
09 Pierce, N MWF 11:00 - 11:55 119 KRK  
T 14:00 - 14:55 House STL  
10 Pierce, N MWF 11:00 - 11:55 119 KRK  
W 13:00 - 13:55 107 ANB  
11 Pierce, N MWF 11:00 - 11:55 119 KRK  
W 19:00 - 19:55 102 STL  
12 Pierce, N MWF 11:00 - 11:55 119 KRK  

ACM101A 4-0-8 Methods of Applied Mathematics I
change in class times
01 Bruno, O TR 14:30 - 15:55 213 ANB  

ACM104 3-0-6 Linear Algebra and Applied Operator Theory
taught concurrently with AM 125A & CDS201
01 Beck, J TR 10:30 - 11:55 105 ANB  

ACM106A 3-0-9 Introductory Methods of Computational Mathematics
01 Ames, B TR 13:00 - 14:25 105 ANB  

ACM/EE 116 3-0-6 Introduction to Stochastic Processes and Modeling
change in class time
01 Owhadi, H TR 09:00 - 10:25 105 ANB  

Ma/ACM 142 3-0-6 Ordinary and Partial Differential Equations
01 Frank, R MWF 10:00 - 10:55 159 SLN  

Ma/ACM 144A 3-0-6 Probability
01 Alberts, T TR 10:30 - 11:55 153 SLN  

ACM190 + Reading and Independent Study
01 Hou, Y A A PASS-FAIL
02 Hassibi, B A A PASS-FAIL
03 Espanol, M A A PASS-FAIL
04 Heaton, T A A PASS-FAIL
05 Owhadi, H A A PASS-FAIL

ACM217 3-0-6 Advanced Topics in Stochastic Analysis
Permission of the instructor will be required // Maximum enrollment: 28 students
01 Tropp, J MW 14:30 - 15:55 213 ANB LETTER

ACM290 1-0-0 Applied and Computational Mathematics Colloquium
open to graduate students only
01 Chandrasekaran, V M 16:15 - 16:55 105 ANB PASS-FAIL

ACM300 + Research in Applied and Computational Mathematics
01 Bruno, O A A PASS-FAIL
02 Chandrasekaran, V A A PASS-FAIL
03 Desbrun, M A A PASS-FAIL
04 Hou, Y A A PASS-FAIL
06 Meiron, D A A PASS-FAIL
07 Pierce, N A A PASS-FAIL
08 Schroeder, P A A PASS-FAIL
09 Owhadi, H A A PASS-FAIL
10 Tropp, J A A PASS-FAIL
11 Ho, T A A PASS-FAIL
12 Hassibi, B A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
APPLIED MECHANICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ae/AM/CE/ME  102A
3-0-6 Mechanics of Structures and Solids
taught concurrently with Ae/ME 160A
01 Kochmann, D TR 14:30 - 15:55 101 GUG LETTER

AM 125A 3-0-6 Engineering Mathematical Principles
taught concurrently with ACM104 & CDS201
01 Beck, J TR 10:30 - 11:55 105 ANB LETTER

AM/CE/ME 150A 1-0-0 Graduate Engineering Seminar
01 Andrade, J A A PASS-FAIL

AM/CE 151A 3-0-6 Dynamics and Vibration
taught concurrently with ME 66
01 Heaton, T MWF 10:00 - 10:55 306 TOM LETTER

AM 200 + Special Problems in Advanced Mechanics
01 Staff A A PASS-FAIL

Ae/AM/MS/ME  213
3-0-6 Mechanics and Materials Aspects of Fracture
01 Gdoutos, E OM,T 14:00 - 14:55 306 FIR  

AM 250 + Research in Applied Mechanics
01 Beck, J A A PASS-FAIL
02 Bhattacharya, K A A PASS-FAIL
04 Andrade, J A A PASS-FAIL
05 Avouac, J A A PASS-FAIL
08 Murray, R A A PASS-FAIL
09 Ortiz, M A A PASS-FAIL
10 Phillips, R A A PASS-FAIL
11 Ravichandran, G A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
APPLIED PHYSICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

APh/EE 009A 2-2-2 Solid-State Electronics for Integrated Circuits
01 Scherer, A / Potter, K TR 13:00 - 13:55 070 MRE  

APh078A 0-9-0 Senior Thesis, Experimental
01 Painter, O A A LETTER
02 Vahala, K A A LETTER
03 Atwater, H A A LETTER
04 Scherer, A A A LETTER
05 Bellan, P A A LETTER
06 Phillips, R A A LETTER
07 Troian, S A A LETTER
09 Lewis, N A A LETTER
10 Yung, Y A A LETTER

APh079A 0-9-0 Senior Thesis, Theoretical
01 Troian, S A A LETTER

APh100 + Advanced Work in Applied Physics
01 Phillips, R A A PASS-FAIL
02 Vahala, K A A PASS-FAIL
03 Scherer, A A A PASS-FAIL
04 Troian, S A A PASS-FAIL
05 Faraon, A A A PASS-FAIL
06 Atwater, H A A PASS-FAIL
07 Roukes, M A A PASS-FAIL
08 Choo, H A A PASS-FAIL

Ae/APh/CE/ME  101A
3-0-6 Fluid Mechanics
01 Colonius, T MWF 10:00 - 10:55 206 TOM  

Ae/APh 104A 3-0-6 Experimental Methods
01 McKeon, B TR 10:30 - 11:55 202 GUG  

APh/MS 105A 3-0-6 States of Matter
01 Johnson, W MW 13:00 - 14:25 104 WAT LETTER

APh109 0-6-3 Introduction to the Micro/Nanofabrication Lab
01 Troian, S / Ghaffari, A R 19:00 - 19:55 104 WAT  

APh110 2-0-0 Topics in Applied Physics
01 Bellan, P M 12:00 - 12:55 104 WAT PASS-FAIL

APh114A 3-0-6 Solid-State Physics
01 Schwab, K MWF 09:00 - 09:55 104 WAT  

Ph/APh/EE/BE  118A
3-0-6 Physics of Measurement
01 Roukes, M TR 14:30 - 15:55 57 BRG  

MS/APh 120 3-0-6 Diffraction and Structure
01 Fultz, B TR 09:00 - 10:25 104 WAT  

MS/APh 122 0-4-5 Diffraction, Imaging, and Structure
Maximum enrollment: 8 students
01 Fultz, B / Garland, C OM,T 13:00 - 13:55 042 KCK  

APh/EE 130 3-0-6 Electromagnetic Theory
01 Crosignani, B TR 09:00 - 10:25 080 MRE  

APh150 + Topics in Applied Physics
01 Phillips, R A A PASS-FAIL

APh156A 3-0-6 Plasma Physics
Make-up class on Fridays, 2:30-4pm in 104 Watson
01 Bellan, P TR 10:30 - 11:55 104 WAT LETTER

APh190A 3-0-6 Quantum Electronics
Class cancelled
01 Staff A A  

APh200 + Applied Physics Research
01 Atwater, H A A PASS-FAIL
02 Desbrun, M A A PASS-FAIL
03 Bellan, P A A PASS-FAIL
04 Snyder, G A A PASS-FAIL
05 Troian, S A A PASS-FAIL
06 Fultz, B A A PASS-FAIL
07 Johnson, W A A PASS-FAIL
08 Chen, Y A A PASS-FAIL
09 Minnich, A A A PASS-FAIL
10 Refael, G A A PASS-FAIL
11 Goddard, W A A PASS-FAIL
12 Faraon, A A A PASS-FAIL
13 Hsieh, D A A PASS-FAIL
14 Preskill, J A A PASS-FAIL
15 Faraon, A A A PASS-FAIL
16 Yang, C A A PASS-FAIL
20 Painter, O A A PASS-FAIL
21 Phillips, R A A PASS-FAIL
24 Roukes, M A A PASS-FAIL
26 Scherer, A A A PASS-FAIL
30 Heath, J A A PASS-FAIL
31 Vahala, K A A PASS-FAIL
32 Yariv, A A A PASS-FAIL
33 Motrunich, O A A PASS-FAIL
41 Schwab, K A A PASS-FAIL
42 Lewis, N A A PASS-FAIL

Ph/APh 223A 3-0-6 Advanced Condensed-Matter Physics
01 Yeh, N MW 11:00 - 12:25 107 DWN  

APh300 + Thesis Research in Applied Physics
01 Atwater, H A A PASS-FAIL
02 Fultz, B A A PASS-FAIL
03 Bellan, P A A PASS-FAIL
04 Snyder, G A A PASS-FAIL
05 Yariv, A A A PASS-FAIL
06 Johnson, W A A PASS-FAIL
07 Flagan, R A A PASS-FAIL
08 Troian, S A A PASS-FAIL
09 Painter, O A A PASS-FAIL
10 Desbrun, M A A PASS-FAIL
15 Phillips, R A A PASS-FAIL
16 Daraio, C A A PASS-FAIL
18 Roukes, M A A PASS-FAIL
20 Scherer, A A A PASS-FAIL
24 Vahala, K A A PASS-FAIL
27 Painter, O A A PASS-FAIL
28 Schwab, K A A PASS-FAIL
29 Chen, Y A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
ART HISTORY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Art068 3-0-6 Modern Art
Maximum enrollment: 15 students
01 Robbins, C TR 14:30 - 15:55 024 KRK LETTER

Art/H 153 3-0-6 West Coast Art since the Sixties
Maximum enrollment: 15 students
01 Robbins, C TR 10:30 - 11:55 117 DAB LETTER

Art169 3-0-6 The Arts of Dynastic China
Maximum enrollment: 40 students
01 Wolfgram, J MW 16:00 - 17:25 228 BAX LETTER

_____________________________________________________________________________________________
.
ASTROPHYSICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ay 043 + Reading in Astronomy and Astrophysics
01 Scoville, N A A PASS-FAIL

Ay 078A 9-0-0 Senior Thesis
01 Steidel, C A A PASS-FAIL
02 Hillenbrand, L A A PASS-FAIL
03 Prince, T A A PASS-FAIL
04 Ellis, R A A PASS-FAIL
05 Cohen, J A A PASS-FAIL
06 Hopkins, P A A PASS-FAIL
07 Readhead, A A A PASS-FAIL
08 Scoville, N A A PASS-FAIL
09 Ott, C A A PASS-FAIL
10 Martin, C A A PASS-FAIL
11 Harrison, F A A PASS-FAIL
12 Hallinan, G A A PASS-FAIL

Ay 101 3-2-6 Physics of Stars
01 Hillenbrand, L OM,M 09:00 -  219 CHL  
09:55  

Ay 111A 3-0-0 Introduction to Current Astrophysics Research
01 Steidel, C OM,M 09:00 -  219 CHL  
09:55  

Ay 121 3-0-6 Radiative Processes
01 Hallinan, G / Ott, C OM,M 09:00 -  219 CHL  
09:55  

Ay 122A 3-0-6 Astronomical Measurements and Instrumentation
01 Cohen, J / Steidel, C OM,M 09:00 -  219 CHL  
09:55  

Ay 123 3-0-6 Structure and Evolution of Stars
01 Ellis, R OM,M 09:00 -  219 CHL  
09:55  

Ge/Ay 133 3-0-6 The Formation and Evolution of Planetary Systems
01 Knutson, H MWF 14:00 - 14:55 162 SMD  

Ay 141A 1-0-2 Research Conference in Astronomy
01 Cohen, J / Sargent, A F 16:00 - 16:55 370 CHL PASS-FAIL

Ay 142 + Research in Astronomy and Astrophysics
02 Martin, C A A PASS-FAIL
03 Brown, M A A PASS-FAIL
04 Hirata, C A A PASS-FAIL
05 Hopkins, P A A PASS-FAIL
06 Djorgovski, S A A PASS-FAIL
07 Ellis, R A A PASS-FAIL
08 Hillenbrand, L A A PASS-FAIL
09 Readhead, A A A PASS-FAIL
10 Kulkarni, S A A PASS-FAIL
11 Scoville, N A A PASS-FAIL
12 Hallinan, G A A PASS-FAIL
13 Ott, C A A PASS-FAIL
14 Prince, T A A PASS-FAIL
15 Dore, O A A PASS-FAIL
17 Sargent, A A A PASS-FAIL
19 Stevenson, D A A PASS-FAIL
21 Steidel, C A A PASS-FAIL
22 Cohen, J A A PASS-FAIL
25 Blake, G A A PASS-FAIL
26 Soifer, B A A PASS-FAIL
27 Zmuidzinas, J A A PASS-FAIL
28 Johnson, J A A PASS-FAIL
29 Harrison, F A A PASS-FAIL
30 Phinney, E A A PASS-FAIL

Ay 143 + Reading and Independent Study
01 Steidel, C A A PASS-FAIL
02 Hallinan, G A A PASS-FAIL
03 Ellis, R A A PASS-FAIL
04 Kulkarni, S A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
BIOCHEMISTRY & MOLECULAR BIOPHYSICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

BMB/Bi/Ch 170A 3-1-5 Biochemistry and Biophysics of Macromolecules and Molecular Assemblies
01 Clemons, W TR 10:30 - 11:55 151 CRL LETTER

BMB/Ch 178 3-0-6 Enzyme Kinetics and Mechanisms
01 Shan, S WF 10:30 - 11:55 101 SCH  

BMB/Ch 202A 1-0-0 Biochemistry Seminar Course
Most sessions will take place on Thursdays.  Specific dates TBA and  will coincide with the dates of the Biochemistry Seminars.  Students  will meet with the Biochemistry seminar speaker in the discussion 
session for an hour and then attend the seminar at 4pm.
01 Clemons, W R 12:00 - 12:55 370 BRN PASS-FAIL

Bi/BMB 251A 1-0-0 Current Research in Cellular and Molecular Biology
01 Hay, B W 12:00 - 12:55 24 BBB PASS-FAIL

BMB299 + Graduate Research
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
03 Hoelz, A A A PASS-FAIL
04 Campbell, J A A PASS-FAIL
05 Phillips, R A A PASS-FAIL
06 Davidson, E A A PASS-FAIL
07 Dervan, P A A PASS-FAIL
08 Dougherty, D A A PASS-FAIL
09 Fraser, S A A PASS-FAIL
10 Goddard, W A A PASS-FAIL
11 Hsieh-Wilson, L A A PASS-FAIL
12 Jensen, G A A PASS-FAIL
13 Baltimore, D A A PASS-FAIL
14 Davis, M A A PASS-FAIL
15 Mayo, S A A PASS-FAIL
16 Parker, C A A PASS-FAIL
17 Hay, B A A PASS-FAIL
18 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
19 Chan, D A A PASS-FAIL
20 Cai, L A A PASS-FAIL
21 Newman, D A A PASS-FAIL
22 Kennedy, M A A PASS-FAIL
23 Elowitz, M A A PASS-FAIL
24 Patterson, P A A PASS-FAIL
25 Lester, H A A PASS-FAIL
26 Sternberg, P A A PASS-FAIL
27 Meyerowitz, E A A PASS-FAIL
28 Shan, S A A PASS-FAIL
29 Wold, B A A PASS-FAIL
30 Dunphy, W A A PASS-FAIL
31 Heath, J A A PASS-FAIL
32 Gray, H A A PASS-FAIL
33 Gharib, M A A PASS-FAIL
34 Rees, D A A PASS-FAIL
35 Tirrell, D A A PASS-FAIL
36 Barton, J A A PASS-FAIL
37 Clemons, W A A PASS-FAIL
38 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
39 Murray, R A A PASS-FAIL
40 Mazmanian, S A A PASS-FAIL
41 Baltimore, D A A PASS-FAIL
42 Wang, Z A A PASS-FAIL
43 Pierce, N A A PASS-FAIL
44 Roukes, M A A PASS-FAIL
45 Gray, H A A PASS-FAIL
46 Varshavsky, A A A PASS-FAIL
47 Goentoro, L A A PASS-FAIL
48 Greer, J A A PASS-FAIL
49 Anderson, D A A PASS-FAIL
50 Hoelz, A A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
BIOENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

BE 098 + Undergraduate Research in Bioengineering
If your research advisor does not appear below, please contact the  Office of the Registrar.
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Davidson, E A A PASS-FAIL
03 Burdick, J A A PASS-FAIL
04 Sternberg, P A A PASS-FAIL
05 Kennedy, M A A PASS-FAIL
07 Gharib, M A A PASS-FAIL
08 Hajimiri, S A A PASS-FAIL
09 Heath, J A A PASS-FAIL
10 Lester, H A A PASS-FAIL
11 Gradinaru, V A A PASS-FAIL
12 Pierce, N A A PASS-FAIL
14 Ponce, A A A PASS-FAIL
16 Roukes, M A A PASS-FAIL
17 Scherer, A A A PASS-FAIL
18 Tai, Y A A PASS-FAIL
19 Tirrell, D A A PASS-FAIL
20 Yang, C A A PASS-FAIL
22 Guo, C A A PASS-FAIL
23 Elowitz, M A A PASS-FAIL
24 Murray, R A A PASS-FAIL
26 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
27 Winfree, E A A PASS-FAIL
30 Kornfield, J A A PASS-FAIL
31 Baltimore, D A A PASS-FAIL
32 Shimojo, S A A PASS-FAIL
33 Dervan, P A A PASS-FAIL

Ph/APh/EE/BE  118A
3-0-6 Physics of Measurement
01 Roukes, M TR 14:30 - 15:55 57 BRG  

ChE/BE 163 3-0-9 Introduction to Biomolecular Engineering
01 Arnold, F / Pierce, N TR 13:00 - 14:25 106 SPL  

BE 167 1-0-0 Research Topics in Bioengineering
Required for first year grad students in BE
01 Murray, R T 15:00 - 15:55 300 BRD PASS-FAIL

BE 200 + Research in Bioengineering
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Phillips, R A A PASS-FAIL
03 Burdick, J A A PASS-FAIL
04 Goddard, W A A PASS-FAIL
05 Dervan, P A A PASS-FAIL
06 Fraser, S A A PASS-FAIL
07 Gharib, M A A PASS-FAIL
08 Hajimiri, S A A PASS-FAIL
09 Heath, J A A PASS-FAIL
10 Lester, H A A PASS-FAIL
11 Ismagilov, R A A PASS-FAIL
12 Pierce, N A A PASS-FAIL
13 Gradinaru, V A A PASS-FAIL
14 Ponce, A A A PASS-FAIL
15 Troian, S A A PASS-FAIL
16 Roukes, M A A PASS-FAIL
17 Scherer, A A A PASS-FAIL
18 Tai, Y A A PASS-FAIL
19 Tirrell, D A A PASS-FAIL
20 Yang, C A A PASS-FAIL
22 Guo, C A A PASS-FAIL
23 Elowitz, M A A PASS-FAIL
24 Murray, R A A PASS-FAIL
26 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
27 Winfree, E A A PASS-FAIL
30 Shimojo, S A A PASS-FAIL
31 Meister, M A A PASS-FAIL
32 Sternberg, P A A PASS-FAIL
33 Rothemund, P A A PASS-FAIL
34 Shapiro, B A A PASS-FAIL
35 Goentoro, L A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
BIOLOGY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Bi 002 1-0-2 Current Research in Biology
01 Elowitz, M T 12:00 - 12:55 119 KRK PASS-FAIL

FS/Bi/Ph 013 2-0-4 Freshman Seminar: In Search of Memory
Maximum enrollment: 13 students
01 Pine, J T 14:00 - 15:55 248 LAU PASS-FAIL

Bi 022 + Undergraduate Research
01 Adolphs, R A A PASS-FAIL
02 Bronner Hansen, M A A PASS-FAIL
03 Allman, J A A PASS-FAIL
04 Campbell, J A A PASS-FAIL
05 Lester, H A A PASS-FAIL
06 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
07 Arnold, F A A PASS-FAIL
08 Rothenberg, E A A PASS-FAIL
09 Varshavsky, A A A PASS-FAIL
10 Sternberg, P A A PASS-FAIL
11 Fraser, S A A PASS-FAIL
12 Meyerowitz, E A A PASS-FAIL
13 Kennedy, M A A PASS-FAIL
14 Mazmanian, S A A PASS-FAIL
15 Winfree, E A A PASS-FAIL
16 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
17 Orphan, V A A PASS-FAIL
22 Patterson, P A A PASS-FAIL
24 Wold, B A A PASS-FAIL
32 Goddard, W A A PASS-FAIL
33 Elowitz, M A A PASS-FAIL
37 Stathopoulos, A A A PASS-FAIL
38 Chan, D A A PASS-FAIL
39 Stevenson, D A A PASS-FAIL
40 Parker, C A A PASS-FAIL
41 Hay, B A A PASS-FAIL
43 Shimojo, S A A PASS-FAIL
44 Sauka-Spengler, T A A PASS-FAIL
45 Clemons, W A A PASS-FAIL
46 Baltimore, D A A PASS-FAIL
47 Tirrell, D A A PASS-FAIL
48 Anderson, D A A PASS-FAIL
51 Dabiri, J A A PASS-FAIL
52 Prober, D A A PASS-FAIL
53 Newman, D A A PASS-FAIL
54 Gradinaru, V A A PASS-FAIL
55 Guttman, M A A PASS-FAIL
56 Meister, M A A PASS-FAIL
57 Goentoro, L A A PASS-FAIL
58 Stevenson, D A A PASS-FAIL

Bi 090A + Undergraduate Thesis
01 Lester, H A A PASS-FAIL
02 Davidson, E A A PASS-FAIL
03 Sternberg, P A A PASS-FAIL
04 Davis, M A A PASS-FAIL
05 Newman, D A A PASS-FAIL
06 Baltimore, D A A PASS-FAIL
07 Fejes Toth, K A A PASS-FAIL
08 Anderson, D A A PASS-FAIL
09 Winfree, E A A PASS-FAIL
10 Bjorkman, P A A PASS-FAIL

Bi 090B + Undergraduate Thesis
01 Staff A A PASS-FAIL

Bi/Ch 110 4-0-8 Introduction to Biochemistry
Taught by Professor Richards and Biochemistry faculty
01 Richards, J TR 11:00 - 11:55 147 NYS  
W 14:00 - 15:55 147 NYS  

Bi 122 3-0-6 Genetics
01 Hay, B TR 13:00 - 14:25 119 KRK LETTER

Bi/Ch 132 3-0-6 Biophysics of Macromolecules
01 Beauchamp, J / Cai, L TR 13:00 - 14:25 200 BRD LETTER

Bi 145A 3-0-6 Tissue and Organ Physiology
01 Tydell, C MW 19:00 - 20:25 200 BRD  

Bi/CNS/NB 150 4-0-6 Introduction to Neuroscience
Maximum enrollment: 15 students per section
01 Lester, H / Adolphs, R MWF 11:00 - 11:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  
R 13:30 - 14:25 101 KRK  
02 Lester, H / Adolphs, R MWF 11:00 - 11:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  
R 15:00 - 15:55 101 KRK  
03 Lester, H / Adolphs, R MWF 11:00 - 11:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  
R 19:00 - 19:55 101 KRK  
04 Lester, H / Adolphs, R MWF 11:00 - 11:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  
R 20:00 - 20:55 101 KRK  

Bi 165 2-3-1 Microbiology Bootcamp
01 Mazmanian, S / Jensen, G A A  

ESE/Bi 166 3-1-5 Microbial Physiology
01 Leadbetter, J MWF 10:00 - 10:55 162 SMD  

BMB/Bi/Ch 170A 3-1-5 Biochemistry and Biophysics of Macromolecules and Molecular Assemblies
01 Clemons, W TR 10:30 - 11:55 151 CRL LETTER

Bi/Ge 180 2-6-1 Methods in Molecular Genetics
01 Bertani, L T 13:00 - 13:55 101 KRK PASS-FAIL
TR 13:00 - 16:55 317 KRK PASS-FAIL
R 13:00 - 13:25 101 KRK PASS-FAIL

CNS/Bi/Ph/CS/N B 187
3-0-6 Neural Computation
01 Perona, P TR 10:30 - 11:55 080 MRE  

Bi 192 2-0-4 Introduction to Systems Biology
Maximum enrollment: 10 students
01 Goentoro, L TR 10:30 - 11:55 101 KRK  

Bi/CNS/NB 216 2-0-4 Behavior of Mammals
01 Allman, J WF 14:00 - 15:55 200 BRD  

Bi 250A 3-0-6 Topics in Molecular and Cellular Biology
01 Prober, D TR 12:00 - 13:25 151 BRN PASS-FAIL

Bi/BMB 251A 1-0-0 Current Research in Cellular and Molecular Biology
01 Hay, B W 12:00 - 12:55 24 BBB PASS-FAIL

Bi 299 + Graduate Research
01 Kirschvink, J A A PASS-FAIL
02 Baltimore, D A A PASS-FAIL
03 Allman, J A A PASS-FAIL
04 Anderson, D A A PASS-FAIL
05 Arnold, F A A PASS-FAIL
06 Baltimore, D A A PASS-FAIL
07 Pierce, N A A PASS-FAIL
08 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
09 Bronner Hansen, M A A PASS-FAIL
10 Campbell, J A A PASS-FAIL
11 Chan, D A A PASS-FAIL
12 Davidson, E A A PASS-FAIL
13 Deshaies, R A A PASS-FAIL
14 Dabiri, J A A PASS-FAIL
15 Dunphy, W A A PASS-FAIL
16 Fraser, S A A PASS-FAIL
17 Gharib, M A A PASS-FAIL
18 Kennedy, M A A PASS-FAIL
19 Orphan, V A A PASS-FAIL
21 Cai, L A A PASS-FAIL
22 Guo, C A A PASS-FAIL
23 Mayo, S A A PASS-FAIL
24 Goentoro, L A A PASS-FAIL
25 Newman, D A A PASS-FAIL
26 Meyerowitz, E A A PASS-FAIL
27 Patterson, P A A PASS-FAIL
28 Newman, H A A PASS-FAIL
29 Adolphs, R A A PASS-FAIL
31 Meister, M A A PASS-FAIL
34 Shimojo, S A A PASS-FAIL
35 Lester, H A A PASS-FAIL
36 Sternberg, P A A PASS-FAIL
37 Rothenberg, E A A PASS-FAIL
38 Varshavsky, A A A PASS-FAIL
39 Wold, B A A PASS-FAIL
40 Zinn, K A A PASS-FAIL
41 Jensen, G A A PASS-FAIL
42 Heath, J A A PASS-FAIL
43 Siapas, A A A PASS-FAIL
44 Andersen, R A A PASS-FAIL
45 Dickinson, M A A PASS-FAIL
46 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
47 Winfree, E A A PASS-FAIL
49 Prober, D A A PASS-FAIL
50 Elowitz, M A A PASS-FAIL
51 Stathopoulos, A A A PASS-FAIL
52 Mazmanian, S A A PASS-FAIL
53 Clemons, W A A PASS-FAIL
54 Hay, B A A PASS-FAIL
55 Aravin, A A A PASS-FAIL
56 Dougherty, D A A PASS-FAIL
57 Fejes Toth, K A A PASS-FAIL
58 Murray, R A A PASS-FAIL
59 Burdick, J A A PASS-FAIL
60 Gradinaru, V A A PASS-FAIL
61 Guttman, M A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
BUSINESS ECONOMICS & MANAGEMENT [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

BEM097 + Undergraduate Research
01 Staff A A PASS-FAIL

BEM102 3-0-6 Introduction to Accounting
Maximum enrollment: 55 students // BEM 102 does not count toward the 108 unit HSS requirement for students who entered Caltech in  2012 or later.
01 Wang, S M 19:00 - 21:55 25 BAX  

BEM103 3-0-6 Introduction to Finance
Maximum enrollment: 60 students
01 Rosenthal, J MW 08:30 - 09:55 119 KRK LETTER

BEM105 3-0-6 Options
01 Cvitanic, J TR 14:30 - 15:55 25 BAX  

BEM190 + Undergraduate Research Project
01 Pickar, K A A PASS-FAIL
02 Rosenthal, J A A PASS-FAIL
03 Bossaerts, P A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
CHEMICAL ENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

ChE062 3-0-6 Separation Processes
01 Seinfeld, J MWF 14:00 - 14:55 106 SPL  

ChE080 + Undergraduate Research
01 Flagan, R A A PASS-FAIL
02 Haile, S A A PASS-FAIL
03 Fultz, B A A PASS-FAIL
04 Lewis, N A A PASS-FAIL
05 Davis, M A A PASS-FAIL
06 Grubbs, R A A PASS-FAIL
33 Atwater, H A A PASS-FAIL
34 Seinfeld, J A A PASS-FAIL
35 Arnold, F A A PASS-FAIL
36 Tirrell, D A A PASS-FAIL
37 Kornfield, J A A PASS-FAIL
38 Giapis, K A A PASS-FAIL

ChE090A + Senior Thesis
01 Giapis, K A A LETTER
02 Arnold, F A A LETTER
03 Flagan, R A A LETTER
04 Mayo, S A A LETTER
05 Lewis, N A A LETTER

Ch/ChE 091 2-0-1 Scientific Writing
01 Parker, C M 13:00 - 14:55 101 SCH  

ChE103A 3-0-6 Transport Phenomena
01 Kornfield, J MWF 10:00 - 10:55 153 NYS  

ChE126 1-6-2 Chemical Engineering Laboratory
Maximum Enrollment: 8 students per section // Section 1 cancelled
02 Vicic, M TR 09:00 - 11:55 122 SPL LETTER
03 Vicic, M TR 13:00 - 15:55 122 SPL LETTER

ChE151A 3-0-9 Physical and Chemical Rate Processes
01 Brady, J MWF 09:00 - 09:55 102 SPL LETTER

ChE152 3-0-6 Heterogeneous Kinetics and Reaction Engineering
01 Giapis, K TR 09:00 - 10:25 106 SPL LETTER

ChE/BE 163 3-0-9 Introduction to Biomolecular Engineering
01 Arnold, F / Pierce, N TR 13:00 - 14:25 106 SPL  

ChE/Ch 165 3-0-6 Chemical Thermodynamics
01 Wang, Z TR 10:30 - 11:55 106 SPL  

ChE280 + Chemical Engineering Research
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Ismagilov, R A A PASS-FAIL
03 Atwater, H A A PASS-FAIL
04 Haile, S A A PASS-FAIL
05 Pierce, N A A PASS-FAIL
06 Murray, R A A PASS-FAIL
07 Brady, J A A PASS-FAIL
08 Stoltz, B A A PASS-FAIL
09 Snyder, G A A PASS-FAIL
10 Davis, M A A PASS-FAIL
11 Fultz, B A A PASS-FAIL
12 Bercaw, J A A PASS-FAIL
13 Flagan, R A A PASS-FAIL
16 Giapis, K A A PASS-FAIL
17 Goddard, W A A PASS-FAIL
21 Kornfield, J A A PASS-FAIL
22 Troian, S A A PASS-FAIL
23 Lewis, N A A PASS-FAIL
35 Seinfeld, J A A PASS-FAIL
37 Tirrell, D A A PASS-FAIL
38 Wang, Z A A PASS-FAIL
40 Yung, Y A A PASS-FAIL
42 Heath, J A A PASS-FAIL
44 Greer, J A A PASS-FAIL
45 Miller, T A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
CHEMISTRY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ch 001A 3-0-3 General Chemistry
01 Lewis, N MT 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 11:00 - 11:55 024 KRK PASS-FAIL
02 Lewis, N MT 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 11:00 - 11:55 3 BBB PASS-FAIL
03 Lewis, N MT 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 11:00 - 11:55 119 DWN PASS-FAIL
04 Lewis, N MT 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 11:00 - 11:55 22 GTS PASS-FAIL
05 Lewis, N MT 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 11:00 - 11:55 151 BRN PASS-FAIL
06 Lewis, N MT 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 11:00 - 11:55 155 ARM PASS-FAIL
07 Lewis, N MT 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 11:00 - 11:55 142 KCK PASS-FAIL
08 Lewis, N MT 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 11:00 - 11:55 A PASS-FAIL
09 Lewis, N MT 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 11:00 - 11:55 11 DWN PASS-FAIL
10 Lewis, N MT 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 11:00 - 11:55 200 BRD PASS-FAIL
11 Lewis, N MT 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 11:00 - 11:55 27 GTS PASS-FAIL
12 Lewis, N MT 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 11:00 - 11:55 119 KRK PASS-FAIL

Ch 003A 1-3-2 Fundamental Techniques of Experimental Chemistry
Maximum Enrollment: 20 students per section// Section 3 reserved  for Freshmen // Oct 4th lecture will meet in 151 Crellin
01 Mendez, J T 08:00 - 10:55 107 MEAD PASS-FAIL
F 13:00 - 13:55 153 NYS PASS-FAIL
02 Mendez, J F 13:00 - 13:55 153 NYS PASS-FAIL
T 13:00 - 15:55 107 MEAD PASS-FAIL
03 Mendez, J F 13:00 - 13:55 153 NYS PASS-FAIL
W 19:00 - 21:55 107 MEAD PASS-FAIL

Ch 003X 1-3-2 Experimental Methods in Solar Energy Conversion
Maximum Enrollment: 16 students per section
01 Mendez, J F 09:00 - 09:55 151 CRL PASS-FAIL
W 13:00 - 15:55 107 MEAD PASS-FAIL
02 Mendez, J F 09:00 - 09:55 151 CRL PASS-FAIL
R 08:00 - 10:55 107 MEAD PASS-FAIL

Ch 005B 1-9-2 Advanced Techniques of Synthesis and Analysis
OM on the first Monday of the term from 2-3pm to arrange lab hours  on Mondays and Fridays (8am-4pm)/Thursdays (1-4pm).  OM to  decide lecture time.
01 Agapie, T OM,M 14:00 -   MEAD  
14:55  

Ch 008 1-6-2 Experimental Procedures of Synthetic Chemistry
Instructor will contact student via email to select 2 sections.  //Section times will be: Tuesdays 8-11am;  Tuesdays 1-4pm;  Wednesdays 1-4pm; and Thursdays 8-11am.
01 Mendez, J M 14:30 - 15:25 147 NYS  
A 105 MEAD  

Ch 010A 2-0-1 Frontiers in Chemistry
Lab tour times to be determined.
01 Dervan, P / Hoelz, A R 12:00 - 12:55 147 NYS PASS-FAIL
A A PASS-FAIL

Ch 015 0-6-4 Chemical Equilibrium and Analysis Laboratory
OM to decide lecture time.//Each student must select 2 lab times:  Tuesdays 8-11am; Tuesdays 1-4pm; Wednesdays 1-4pm; and  Thursdays 8-11am.
01 Dalleska, N OM,T 14:00 - 14:55 135 L+R LETTER

Ch 021A 3-0-6 Physical Chemistry
01 Okumura, M MWF 13:00 - 13:55 147 NYS LETTER

Ch 041A 3-0-6 Organic Chemistry
01 Dougherty, D MWF 09:00 - 09:55 153 NYS  

Ch 080 + Chemical Research
01 Stoltz, B A A PASS-FAIL
02 Shan, S A A PASS-FAIL
03 Peters, J A A PASS-FAIL
04 Kornfield, J A A PASS-FAIL
05 Blake, G A A PASS-FAIL
06 Lewis, N A A PASS-FAIL
07 Goddard, W A A PASS-FAIL
08 Beauchamp, J A A PASS-FAIL
09 Bercaw, J A A PASS-FAIL
10 Grubbs, R A A PASS-FAIL
11 Dervan, P A A PASS-FAIL
12 Dougherty, D A A PASS-FAIL
13 Arnold, F A A PASS-FAIL
14 Agapie, T A A PASS-FAIL
15 Reisman, S A A PASS-FAIL
16 Barton, J A A PASS-FAIL
17 Gray, H A A PASS-FAIL
18 Heath, J A A PASS-FAIL
19 Davis, M A A PASS-FAIL

Ch 081 + Independent Reading in Chemistry
01 Bercaw, J A A PASS-FAIL
02 Heath, J A A PASS-FAIL
04 Grubbs, R A A PASS-FAIL
05 Gray, H A A PASS-FAIL
06 Goddard, W A A PASS-FAIL
07 Agapie, T A A PASS-FAIL
22 Lewis, N A A PASS-FAIL

Ch 082 + Senior Thesis Research
01 Rees, D A A  

Ch/ChE 091 2-0-1 Scientific Writing
01 Parker, C M 13:00 - 14:55 101 SCH  

Bi/Ch 110 4-0-8 Introduction to Biochemistry
Taught by Professor Richards and Biochemistry faculty
01 Richards, J TR 11:00 - 11:55 147 NYS  
W 14:00 - 15:55 147 NYS  

Ch 112 3-0-6 Inorganic Chemistry
01 Bercaw, J TR 09:00 - 10:25 147 NYS  

Ch 122 3-0-6 Structure Determination by X-ray Crystallography
01 Takase, M MWF 10:00 - 10:55 115 BCK LETTER

Ch 125A 3-0-6 The Elements of Quantum Chemistry
01 McKoy, B MWF 11:00 - 11:55 147 NYS LETTER

Ge/Ch 127 3-0-6 Nuclear Chemistry
01 Burnett, D OM,M 17:10 -  015 NMD  
17:55  

Bi/Ch 132 3-0-6 Biophysics of Macromolecules
01 Beauchamp, J / Cai, L TR 13:00 - 14:25 200 BRD LETTER

Ch 145 3-0-6 Bioorganic Chemistry of Proteins
01 Hsieh-Wilson, L TR 14:00 - 14:55 147 NYS LETTER
F 14:00 - 14:55 101 SCH LETTER

Ch 149 2-0-4 Tutorial in Organic Chemistry
Prerequisite: Ch 41abc & instructor's permission. // This course is  intended primarily for 1st-year grad students with a strong  foundation in organic chemistry. // Meets during the month of 
October. // OM to decide lecture time.
01 Fu, G / Reisman, S OM,A A PASS-FAIL

ChE/Ch 165 3-0-6 Chemical Thermodynamics
01 Wang, Z TR 10:30 - 11:55 106 SPL  

BMB/Bi/Ch 170A 3-1-5 Biochemistry and Biophysics of Macromolecules and Molecular Assemblies
01 Clemons, W TR 10:30 - 11:55 151 CRL LETTER

ESE/Ge/Ch 172 3-0-0 Atmospheric Chemistry II
01 Wennberg, P / Seinfeld, J T 14:30 - 15:55 106 SPL PASS-FAIL

BMB/Ch 178 3-0-6 Enzyme Kinetics and Mechanisms
01 Shan, S WF 10:30 - 11:55 101 SCH  

Ch 180 + Chemical Research
01 Agapie, T A A PASS-FAIL
02 Goddard, W A A PASS-FAIL
21 Gray, H A A PASS-FAIL
22 Lewis, N A A PASS-FAIL
38 Weitekamp, D A A PASS-FAIL

BMB/Ch 202A 1-0-0 Biochemistry Seminar Course
Most sessions will take place on Thursdays.  Specific dates TBA and  will coincide with the dates of the Biochemistry Seminars.  Students  will meet with the Biochemistry seminar speaker in the discussion 
session for an hour and then attend the seminar at 4pm.
01 Clemons, W R 12:00 - 12:55 370 BRN PASS-FAIL

Ch 213A 1-0-11 Advanced Ligand Field Theory
01 Gray, H F 13:00 - 13:55 408 BCK LETTER

Ch 242A 3-0-6 Chemical Synthesis
Lecture MWF 9-10am -- Recitation T 7-9pm -- Tutorial R 7-9pm
01 Stoltz, B MWF 09:00 - 09:55 147 NYS  
TR 19:00 - 20:55 147 NYS  

Ch 280 + Chemical Research
01 Adkins, J A A PASS-FAIL
02 Arnold, F A A PASS-FAIL
03 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
04 Atwater, H A A PASS-FAIL
05 Barton, J A A PASS-FAIL
06 Beauchamp, J A A PASS-FAIL
07 Bercaw, J A A PASS-FAIL
08 Blake, G A A PASS-FAIL
09 Wang, Z A A PASS-FAIL
10 Smolke, C A A PASS-FAIL
11 Shimojo, S A A PASS-FAIL
12 Eiler, J A A PASS-FAIL
13 Davis, M A A PASS-FAIL
14 Dervan, P A A PASS-FAIL
15 Dougherty, D A A PASS-FAIL
16 Reisman, S A A PASS-FAIL
17 Fraser, S A A PASS-FAIL
18 Miller, T A A PASS-FAIL
19 Clemons, W A A PASS-FAIL
20 Goddard, W A A PASS-FAIL
21 Gray, H A A PASS-FAIL
22 Grubbs, R A A PASS-FAIL
23 Heath, J A A PASS-FAIL
24 Hsieh-Wilson, L A A PASS-FAIL
25 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
26 Kornfield, J A A PASS-FAIL
27 Hoelz, A A A PASS-FAIL
28 Lewis, N A A PASS-FAIL
29 Peters, J A A PASS-FAIL
30 Marcus, R A A PASS-FAIL
31 Mayo, S A A PASS-FAIL
32 Cai, L A A PASS-FAIL
33 Okumura, M A A PASS-FAIL
34 Ponce, A A A PASS-FAIL
35 Peters, J A A PASS-FAIL
36 Ismagilov, R A A PASS-FAIL
37 Fu, G A A PASS-FAIL
38 Rees, D A A PASS-FAIL
39 Lester, H A A PASS-FAIL
40 Haile, S A A PASS-FAIL
41 van de Walle, A A A PASS-FAIL
42 Seinfeld, J A A PASS-FAIL
43 Stoltz, B A A PASS-FAIL
44 Tirrell, D A A PASS-FAIL
45 Roberts, J A A PASS-FAIL
46 Weitekamp, D A A PASS-FAIL
47 Wennberg, P A A PASS-FAIL
48 Zewail, A A A PASS-FAIL
49 Shan, S A A PASS-FAIL
50 Agapie, T A A PASS-FAIL
51 Sternberg, P A A PASS-FAIL
52 Tirrell, D A A PASS-FAIL
53 Fu, G A A PASS-FAIL
54 Deshaies, R A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
CIVIL ENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

CE 100 + Special Topics in Civil Engineering
01 Staff A A  

Ae/APh/CE/ME  101A
3-0-6 Fluid Mechanics
01 Colonius, T MWF 10:00 - 10:55 206 TOM  

Ae/AM/CE/ME  102A
3-0-6 Mechanics of Structures and Solids
taught concurrently with Ae/ME 160A
01 Kochmann, D TR 14:30 - 15:55 101 GUG LETTER

AM/CE/ME 150A 1-0-0 Graduate Engineering Seminar
01 Andrade, J A A PASS-FAIL

AM/CE 151A 3-0-6 Dynamics and Vibration
taught concurrently with ME 66
01 Heaton, T MWF 10:00 - 10:55 306 TOM LETTER

CE 180 1-5-3 Experimental Methods in Earthquake Engineering
01 Kohler, M OM,T 13:00 - 15:55 110 TOM  

CE 200 + Advanced Work in Civil Engineering
01 Heaton, T A A PASS-FAIL

CE 300 + Research in Civil Engineering
01 Beck, J A A PASS-FAIL
02 Hall, J A A PASS-FAIL
03 Heaton, T A A PASS-FAIL
04 Andrade, J A A PASS-FAIL
05 Lapusta, N A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
COMPUTATION & NEURAL SYS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

CNS100 1-0-0 Introduction to Computation and Neural Systems
01 Perona, P W 19:00 - 19:55 100 - Rock  PASS-FAIL
Auditorium  PASS-FAIL
BRD PASS-FAIL

Psy/CNS 105A 1.5-0-3.5 Frontiers in Neuroeconomics
01 O'Doherty, J M 10:30 - 11:55 125 BAX  

Bi/CNS/NB 150 4-0-6 Introduction to Neuroscience
Maximum enrollment: 15 students per section
01 Lester, H / Adolphs, R MWF 11:00 - 11:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  
R 13:30 - 14:25 101 KRK  
02 Lester, H / Adolphs, R MWF 11:00 - 11:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  
R 15:00 - 15:55 101 KRK  
03 Lester, H / Adolphs, R MWF 11:00 - 11:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  
R 19:00 - 19:55 101 KRK  
04 Lester, H / Adolphs, R MWF 11:00 - 11:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  
R 20:00 - 20:55 101 KRK  

CS/CNS/EE  156A
3-0-6 Learning Systems
01 Abu-Mostafa, Y OM,M 17:00 -  070 MRE  
17:55  

CS/CNS 171 3-6-3 Introduction to Computer Graphics Laboratory
01 Barr, A MWF 15:00 - 15:55 107 ANB  

CNS180 + Research in Computation and Neural Systems
01 Abu-Mostafa, Y A A PASS-FAIL
02 Anderson, D A A PASS-FAIL
03 O'Doherty, J A A PASS-FAIL
04 Andersen, R A A PASS-FAIL
05 Shimojo, S A A PASS-FAIL
06 Quartz, S A A PASS-FAIL
07 Tsao, D A A PASS-FAIL
08 Dickinson, M A A PASS-FAIL
09 Zewail, A A A PASS-FAIL
11 Rangel, A A A PASS-FAIL
12 Murray, R A A PASS-FAIL
13 Perona, P A A PASS-FAIL
14 Camerer, C A A PASS-FAIL
15 Elowitz, M A A PASS-FAIL
16 Gradinaru, V A A PASS-FAIL
17 Allman, J A A PASS-FAIL
18 Siapas, A A A PASS-FAIL
19 Fraser, S A A PASS-FAIL
20 Patterson, P A A PASS-FAIL
21 Winfree, E A A PASS-FAIL
22 Wold, B A A PASS-FAIL
23 Low, S A A PASS-FAIL
24 Meister, M A A PASS-FAIL
25 Kennedy, M A A PASS-FAIL
26 Adolphs, R A A PASS-FAIL
27 Pine, J A A PASS-FAIL
28 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
30 Prober, D A A PASS-FAIL

CNS/Bi/Ph/CS/N B 187
3-0-6 Neural Computation
01 Perona, P TR 10:30 - 11:55 080 MRE  

Bi/CNS/NB 216 2-0-4 Behavior of Mammals
01 Allman, J WF 14:00 - 15:55 200 BRD  

CNS280 + Research in Computation and Neural Systems
01 Burdick, J A A PASS-FAIL
02 Meister, M A A PASS-FAIL
03 Koch, C A A PASS-FAIL
04 Andersen, R A A PASS-FAIL
05 Lester, H A A PASS-FAIL
06 O'Doherty, J A A PASS-FAIL
07 Bruck, J A A PASS-FAIL
08 Tsao, D A A PASS-FAIL
09 Koch, C A A PASS-FAIL
10 Konishi, M A A PASS-FAIL
11 Murray, R A A PASS-FAIL
13 Perona, P A A PASS-FAIL
14 Scherer, A A A PASS-FAIL
15 Quartz, S A A PASS-FAIL
16 Elowitz, M A A PASS-FAIL
17 Shimojo, S A A PASS-FAIL
18 Siapas, A A A PASS-FAIL
19 Sternberg, P A A PASS-FAIL
20 Winfree, E A A PASS-FAIL
21 Wold, B A A PASS-FAIL
22 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
23 Dickinson, M A A PASS-FAIL
24 Allman, J A A PASS-FAIL
26 Adolphs, R A A PASS-FAIL
27 Desbrun, M A A PASS-FAIL
28 Goddard, W A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
COMPUTER SCIENCE [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

CS 001 3-4-2 Introduction to Computer Programming
01 Vanier, M MWF 14:00 - 14:55 Institute  PASS-FAIL
Auditorium  PASS-FAIL
BCK PASS-FAIL

Ma/CS 006A 3-0-6 Introduction to Discrete Mathematics
01 Wilson, R MWF 13:00 - 13:55 151 SLN  

CS 009 1-0-0 Introduction to Computer Science Research
01 Umans, C W 19:30 - 20:25 105 ANB PASS-FAIL

CS 011 0-3-0 Computer Language Shop
CS 1 or instructor's permission is required.
01 Pinkston, D / Vanier, M OM,M 21:00 -  105 ANB PASS-FAIL
21:55 PASS-FAIL

EE/CS 051 4-5-3 Principles of Microprocessor Systems
01 George, G MWF 15:00 - 16:25 070 MRE  

EE/CS 053 0-12-0 Microprocessor Project Laboratory
01 George, G OM,W 16:30 -  070 MRE  
17:25  

CS 080A + Undergraduate Thesis
01 Winfree, E A A LETTER
02 Chandy, K A A LETTER
03 Desbrun, M A A LETTER
04 Schroeder, P A A LETTER
05 Wierman, A A A LETTER
06 Barr, A A A LETTER
07 Ho, T A A LETTER

CS 081A + Undergraduate Projects in Computer Science
01 Chandy, K A A PASS-FAIL
02 Barr, A A A PASS-FAIL
03 Chandy, K A A PASS-FAIL
04 Murray, R A A PASS-FAIL
05 Martin, A A A PASS-FAIL
06 Winfree, E A A PASS-FAIL
07 Perona, P A A PASS-FAIL
09 Ho, T A A PASS-FAIL
10 Vanier, M A A PASS-FAIL
11 Wierman, A A A PASS-FAIL
12 Umans, C A A PASS-FAIL
13 Burdick, J A A PASS-FAIL

CS 090 + Undergraduate Reading in Computer Science
01 Chandy, K A A PASS-FAIL
03 Low, S A A PASS-FAIL
04 Djorgovski, S A A PASS-FAIL
05 Winfree, E A A PASS-FAIL
06 Schroeder, P A A PASS-FAIL
07 Barr, A A A PASS-FAIL
09 Gray, H A A PASS-FAIL
10 Ho, T A A PASS-FAIL
11 Burdick, J A A PASS-FAIL

CS 116 3-0-6 Reasoning about Program Correctness
01 Joshi, R TR 13:00 - 14:25 107 ANB  

CS 121 3-0-6 Introduction to Relational Databases
01 Pinkston, D MWF 11:00 - 11:55 105 ANB  

EE/Ma/CS 126A 3-0-6 Information Theory
01 Effros, M MW 10:30 - 11:55 070 MRE LETTER

Ec/CS 133 3-0-6 Electricity Markets
Class meets in 125 Baxter on 11/15/13
01 Ledyard, J WF 13:00 - 14:25 25 BAX  

CS/EE 143 3-3-3 Communication Networks
01 Low, S TR 10:30 - 11:55 213 ANB  

SS/CS 149 3-0-6 Introduction to Algorithmic Economics
01 Ligett, K MW 10:30 - 11:55 213 ANB  

CS/CNS/EE  156A
3-0-6 Learning Systems
01 Abu-Mostafa, Y OM,M 17:00 -  070 MRE  
17:55  

CS/CNS 171 3-6-3 Introduction to Computer Graphics Laboratory
01 Barr, A MWF 15:00 - 15:55 107 ANB  

CS 177 3-3-3 Discrete Differential Geometry: Theory and Applications
01 Schroeder, P TR 10:30 - 11:55 314 ANB  

CS 180 + Master's Thesis Research
01 Martin, A A A PASS-FAIL
02 Desbrun, M A A PASS-FAIL
03 Low, S A A PASS-FAIL
04 Chandy, K A A PASS-FAIL
05 Wierman, A A A PASS-FAIL
06 Umans, C A A PASS-FAIL
08 Barr, A A A PASS-FAIL
09 Kitaev, A A A PASS-FAIL
10 Perona, P A A PASS-FAIL
12 Schroeder, P A A PASS-FAIL
14 Winfree, E A A PASS-FAIL

CS/EE 181A 3-6-3 VLSI Design Laboratory
01 Martin, A MW 13:00 - 14:25 243 ANB  

CNS/Bi/Ph/CS/N B 187
3-0-6 Neural Computation
01 Perona, P TR 10:30 - 11:55 080 MRE  

Ph/CS 219A 3-0-6 Quantum Computation
01 Preskill, J MW 14:30 - 15:55 269 LAU  

CS 280 + Research in Computer Science
01 Abu-Mostafa, Y A A PASS-FAIL
02 Chandy, K A A PASS-FAIL
03 Winfree, E A A PASS-FAIL
04 Troian, S A A PASS-FAIL
05 Ligett, K A A PASS-FAIL
07 Low, S A A PASS-FAIL
08 Martin, A A A PASS-FAIL
10 Perona, P A A PASS-FAIL
11 Schroeder, P A A PASS-FAIL
13 Cvitanic, J A A PASS-FAIL
14 Umans, C A A PASS-FAIL
15 Desbrun, M A A PASS-FAIL
16 Kitaev, A A A PASS-FAIL
17 Wierman, A A A PASS-FAIL

CS 286A 3-0-6 Seminar in Computer Science
01 Ligett, K M 13:00 - 15:55 314 ANB  

_____________________________________________________________________________________________
.
CONTROL & DYNAMICAL SYSTEMS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

CDS090A 0-0-9 Senior Thesis in Control and Dynamical Systems
01 Murray, R OM,M 15:00 -  106 ANB LETTER
15:55 LETTER
Do  Staff OM,A A LETTER
not  LETTER
create LETTER
more  LETTER
sectio LETTER
ns LETTER

CDS101 2-0-4 Design and Analysis of Feedback Systems
01 MacMartin, D MW 14:00 - 14:55 105 ANB  

CDS110A 3-0-9 Introductory Control Theory
01 MacMartin, D MWF 14:00 - 14:55 105 ANB  

CDS190 + Independent Work in Control and Dynamical Systems
offered Pass/Fail only
01 Murray, R A A PASS-FAIL

CDS201 3-0-6 Linear Algebra and Applied Operator Theory
taught concurrently with AM 125A & ACM104
01 Beck, J TR 10:30 - 11:55 105 ANB  

CDS212 3-0-6 Introduction to Modern Control
Class Cancelled
01 Doyle, J A A PASS-FAIL

CDS300A + Research in Control and Dynamical Systems
01 Dickinson, M A A PASS-FAIL
03 Doyle, J A A PASS-FAIL
04 Owhadi, H A A PASS-FAIL
06 Dabiri, J A A PASS-FAIL
07 Beck, J A A PASS-FAIL
08 Murray, R A A PASS-FAIL
10 Burdick, J A A PASS-FAIL
11 Elowitz, M A A PASS-FAIL
12 Desbrun, M A A PASS-FAIL
13 Ortiz, M A A PASS-FAIL
14 Goentoro, L A A PASS-FAIL
15 Adolphs, R A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
ECONOMICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ec 011 3-2-4 Introduction to Economics
01 Plott, C MWF 13:00 - 13:55 Lecture Hall  LETTER
BAX LETTER

Ec 097 + Undergraduate Research
01 Staff A A PASS-FAIL

Ec 098A + Senior Research and Thesis
01 Makarov, N A A PASS-FAIL
02 Ledyard, J A A PASS-FAIL
03 Rangel, A A A PASS-FAIL
04 Shum, M A A PASS-FAIL

Ec 105 3-0-6 Industrial Organization
Class cancelled
01 Shum, M A A LETTER

Ec/Psy 109 3-0-6 Frontiers in Behavioral Economics
01 Camerer, C TR 10:30 - 11:55 127 BAX  

Ec 121A 3-0-6 Theory of Value
Maximum enrollment: 15 students
01 Saito, K MW 14:30 - 15:55 127 BAX LETTER

Ec 122 3-0-6 Econometrics
Maximum Enrollment: 35 students
01 Sherman, R TR 13:00 - 14:25 125 BAX  

Ec/CS 133 3-0-6 Electricity Markets
Class meets in 125 Baxter on 11/15/13
01 Ledyard, J WF 13:00 - 14:25 25 BAX  

Ec 135 3-0-6 Economics of Uncertainty and Information
01 Agranov, M TR 10:30 - 11:55 228 BAX LETTER

Ec/PS 160A 3-3-3 Laboratory Experiments in the Social Sciences
Taught concurrently with SS 260 // Ec/PS 190A required for 190B  and 190C //Maximum enrollment: 10 students in 160a and SS 260
01 Plott, C TR 09:00 - 10:25 127 BAX LETTER

Ec 181 3-0-6 Convex Analysis and Economic Theory
01 Border, K TR 10:30 - 11:55 128 BAX LETTER

Ec 190 + Undergraduate Research
01 Alvarez, R A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
ELECTRICAL ENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

APh/EE 009A 2-2-2 Solid-State Electronics for Integrated Circuits
01 Scherer, A / Potter, K TR 13:00 - 13:55 070 MRE  

EE 044 3-0-6 Circuits and Systems
01 Hajimiri, S TR 09:00 - 10:25 070 MRE LETTER

EE/CS 051 4-5-3 Principles of Microprocessor Systems
01 George, G MWF 15:00 - 16:25 070 MRE  

EE/CS 053 0-12-0 Microprocessor Project Laboratory
01 George, G OM,W 16:30 -  070 MRE  
17:25  

EE 080A + Senior Thesis
01 Potter, K A A LETTER

EE 091A + Experimental Projects in Electronic Circuits
Units by arrangement; 12 units minimum each term
01 Megdal, B OM,T 16:00 - 16:55 080 MRE LETTER

EE 099 + Advanced Work in Electrical Engineering
01 Scherer, A A A PASS-FAIL
02 Tai, Y A A PASS-FAIL
03 Perona, P A A PASS-FAIL
04 George, G A A PASS-FAIL
05 Hajimiri, S A A PASS-FAIL
06 Yang, C A A PASS-FAIL
07 Burdick, J A A PASS-FAIL
08 Choo, H A A PASS-FAIL
09 Emami, A A A PASS-FAIL

EE 105A 1-0-0 Electrical Engineering Seminar
01 Hassibi, B A A PASS-FAIL

EST/EE/ME 109 3-0-6 Energy Technology and Policy
01 Rutledge, D TR 14:30 - 15:55 107 ANB  

EE 111 3-0-6 Signal-Processing Systems and Transforms
01 Vaidyanathan, P TR 13:00 - 14:25 080 MRE  

EE/MedE 115 3-0-6 Micro-/Nano-scales Electro-Optics
01 Choo, H MW 14:30 - 15:55 080 MRE LETTER

ACM/EE 116 3-0-6 Introduction to Stochastic Processes and Modeling
change in class time
01 Owhadi, H TR 09:00 - 10:25 105 ANB  

Ph/APh/EE/BE  118A
3-0-6 Physics of Measurement
01 Roukes, M TR 14:30 - 15:55 57 BRG  

EE/Ma/CS 126A 3-0-6 Information Theory
01 Effros, M MW 10:30 - 11:55 070 MRE LETTER

APh/EE 130 3-0-6 Electromagnetic Theory
01 Crosignani, B TR 09:00 - 10:25 080 MRE  

CS/EE 143 3-3-3 Communication Networks
01 Low, S TR 10:30 - 11:55 213 ANB  

CS/CNS/EE  156A
3-0-6 Learning Systems
01 Abu-Mostafa, Y OM,M 17:00 -  070 MRE  
17:55  

EE/Ae 157A 3-0-6 Introduction to the Physics of Remote Sensing
01 van Zyl, J M 14:30 - 15:55 104 WAT  
R 13:00 - 14:25 104 WAT  

CS/EE 181A 3-6-3 VLSI Design Laboratory
01 Martin, A MW 13:00 - 14:25 243 ANB  

EE 291 + Advanced Work in Electrical Engineering
01 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
02 Yang, C A A PASS-FAIL
03 Bruck, J A A PASS-FAIL
04 Burdick, J A A PASS-FAIL
05 Ho, T A A PASS-FAIL
06 Doyle, J A A PASS-FAIL
07 Effros, M A A PASS-FAIL
08 Psaltis, D A A PASS-FAIL
10 Martin, A A A PASS-FAIL
11 Hajimiri, S A A PASS-FAIL
13 Low, S A A PASS-FAIL
14 McEliece, R A A PASS-FAIL
15 Hassibi, B A A PASS-FAIL
16 Murray, R A A PASS-FAIL
17 Perona, P A A PASS-FAIL
18 Vaidyanathan, P A A PASS-FAIL
19 Psaltis, D A A PASS-FAIL
20 Tai, Y A A PASS-FAIL
21 Yariv, A A A PASS-FAIL
22 Quartz, S A A PASS-FAIL
23 Rutledge, D A A PASS-FAIL
24 Roukes, M A A PASS-FAIL
25 Scherer, A A A PASS-FAIL
26 Avouac, J A A PASS-FAIL
27 Vahala, K A A PASS-FAIL
28 Zmuidzinas, J A A PASS-FAIL
29 Atwater, H A A PASS-FAIL
30 Kimble, H A A PASS-FAIL
31 Heath, J A A PASS-FAIL
32 Weinreb, S A A PASS-FAIL
33 Emami, A A A PASS-FAIL
34 George, G A A PASS-FAIL
35 Abu-Mostafa, Y A A PASS-FAIL
36 Painter, O A A PASS-FAIL
37 Gharib, M A A PASS-FAIL
38 Choo, H A A PASS-FAIL
39 Cvitanic, J A A PASS-FAIL
40 Faraon, A A A PASS-FAIL
41 Pellegrino, S A A PASS-FAIL
42 Chandrasekaran, V A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
ENERGY SCIENCE AND TECHNOLOGY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

EST/EE/ME 109 3-0-6 Energy Technology and Policy
01 Rutledge, D TR 14:30 - 15:55 107 ANB  

_____________________________________________________________________________________________
. [Go to top]
ENGINEERING
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

E  002 1-0-0 Frontiers in Engineering and Applied Science
01 Rosakis, A W 12:00 - 12:55 105 ANB PASS-FAIL

E  010 1-0-2 Technical Seminar Presentations
Maximum enrollment: 6 students per section
01 Fender, A OM,T 19:00 - 19:55 142 KCK LETTER
M 09:00 - 09:55 142 KCK LETTER
02 Fender, A OM,T 19:00 - 19:55 142 KCK LETTER
M 10:00 - 10:55 142 KCK LETTER
03 Fender, A OM,T 19:00 - 19:55 142 KCK LETTER
M 11:00 - 11:55 142 KCK LETTER
04 Fender, A OM,T 19:00 - 19:55 142 KCK LETTER
W 09:00 - 09:55 142 KCK LETTER
05 Fender, A OM,T 19:00 - 19:55 142 KCK LETTER
W 10:00 - 10:55 142 KCK LETTER
06 Fender, A OM,T 19:00 - 19:55 142 KCK LETTER
W 11:00 - 11:55 142 KCK LETTER
07 Fender, A OM,T 19:00 - 19:55 142 KCK LETTER
F 09:00 - 09:55 142 KCK LETTER
08 Fender, A OM,T 19:00 - 19:55 142 KCK LETTER
F 10:00 - 10:55 142 KCK LETTER
09 Fender, A OM,T 19:00 - 19:55 142 KCK LETTER
F 11:00 - 11:55 142 KCK LETTER

E/ME 103 3-0-6 Management of Technology
01 Pickar, K TR 14:30 - 15:55 206 TOM  

E  110 1-0-1 Principles of University Teaching in STEM
01 Horii, C T 09:30 - 10:25 142 KCK PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
ENGLISH [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Hum/En 005 3-0-6 Major British Authors
Attendance at the first class is required // Maximum enrollment: 15  students // Class closed to continuing students until term start.
01 Jahner, J TR 14:30 - 15:55 115 DAB  
02 Pigman, G TR 14:30 - 15:55 TR DAB  
03 Gilmore, D TR 14:30 - 15:55 MRG LIB KRK  
04 Haugen, K T 19:00 - 21:55 115 DAB  
05 Haugen, K W 19:00 - 21:55 115 DAB  

Hum/En 006 3-0-6 American Literature and Culture
Attendance at the first class is required // Maximum Enrollment: 15  students // Class closed to continuing students until term start.
01 Jurca, C W 13:00 - 15:55 33 BAX  

En 089 3-0-6 Writing the News - Journalistic Writing
Class cancelled
01 Kipling, R A A  

En 098 + Reading in English
01 Gilmartin, K A A LETTER

En 099A 1-0-8 Senior Tutorial for English Majors
01 Gilmartin, K A A LETTER
02 Pigman, G A A LETTER
03 Weinstein, C A A LETTER
04 Gilmore, D A A LETTER
05 Jurca, C A A LETTER
06 Haugen, K A A LETTER
07 Hunter, C A A LETTER

</